Z danych CEIDG na koniec 2020 r. wynika, że firmy online częściej rejestrowali mężczyźni (63 proc.). Najczęściej w ubiegłym roku tak rejestrowano działalności gospodarcze z branży detalicznej i hurtowej działalności handlowej (19,1 tys.) oraz funkcjonujące w ramach działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (18,4 tys.). A także kodami PKD odnoszącymi się do informacji i telekomunikacja (14,5 tys.) oraz budownictwa (14,3 tys.).

Liczba działalności gospodarczych zarejestrowanych online w 2020 r. jest ponad dwa razy większa niż rok wcześniej (20,7 proc.) i prawie trzy razy tyle, co w 2018 r. (15,5 proc.).

- Jestem przekonany, że w tym roku te dane jeszcze wzrosną. Od początku stycznia aż 11,5 tys. spośród 21,4 tys. nowych firm zostało zarejestrowanych bez wizyty w urzędzie - poinformował, cytowany w komunikacie, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

 

Z danych udostępnionych przez MRPiT wynika, że najwięcej osób rejestrujących firmy przez internet w tym roku pochodzi z Mazowsza i zajmuje się handlem.

Własną działalność w Polsce rejestrowali również cudzoziemcy. W 2020 r. pojawiło się w Polsce 1515 wniosków o rejestrację działalności gospodarczej od obcokrajowców. 461 z nich zarejestrowano na Mazowszu. Działający w Polsce cudzoziemcy najczęściej rejestrowali działalność przez internet w sektorze informacji i telekomunikacji.

MRPiT oceniło, że "analiza liczby aktywnych i zawieszonych działalności jednoznacznie wskazuje, że w 2020 r. za wyjątkiem okresu lockdownu od połowy marca do początku czerwca, firm przybywało w takim samym stopniu, jak rok wcześniej". A wiosenny lockdown właściwie nie zburzył trendu wypracowanego w 2019 r.