W czwartek w Krakowie podpisana została umowę w sprawie dofinansowania działań związanych z likwidacją niskiej emisji w ramach pilotażowego programu „Kawka”.

„Kraków jest pierwszym polskim miastem, gdzie podpisujemy taką umowę. To tu likwidacja niskiej emisji ma wieloletnią tradycję, a krakowski samorząd ma doświadczenie, które wykorzystaliśmy tworząc ogólnopolski program Kawka” – mówiła wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Barbara Koszułap.

Pieniądze z Narodowego Funduszu w ramach tego programu otrzyma w pierwszym etapie 11 Wojewódzkich Funduszy m.in. w Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Opolu, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu.

Największym beneficjentem będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, który dostanie 33,2 mln zł na zadania warte ponad 75 mln zł, a realizowane w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie oraz powiatach gorlickim, limanowskim, nowosądeckim, krakowskim, wielickim, miechowskim i proszowickim.

W tych miejscowościach i powiatach mają być likwidowane paleniska węglowe, rozbudowywana sieć ciepłownicza, zmniejszana emisja zanieczyszczeń komunikacyjnych.

Do pieniędzy z Narodowego Funduszu dojdą środki dla samorządów z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – 24,8 mln zł w formie dotacji i 581 tys. w formie pożyczki preferencyjnej. W sumie wsparcie dla walczących z zanieczyszczeniem powietrza w Małopolsce samorządów wyniesie 58,6 mln zł.

„Program jest trudny do zrealizowania, ale bardzo ważny i dla Krakowa, i dla Małopolski” – mówiła w czwartek prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Mrugała.

„Mamy nadzieję, że ten duży zastrzyk pieniędzy pozwoli w ciągu kilku lat na likwidację większości palenisk węglowych w Krakowie. W przyszłym roku na ulice miasta wyjadą także elektryczne autobusy. Te działania pozwolą na ograniczenie ilości pyłów i spalin” – podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W ramach pierwszego naboru wniosków do programu „Kawka” Kraków zgłosił zadania o łącznej wartości ok. 59 mln zł: 38,5 mln zł to koszt projektów, za które odpowiada Urząd Miasta Krakowa (głównie likwidacja pieców węglowych), a 20,5 mln zł to koszt inwestycji zgłoszonych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA.

Od 1995 r. do o 2012 roku na likwidację pieców i kotłowni węglowych w Krakowie wydano prawie 14 mln zł, dzięki czemu przestało działać 20 tys. pieców i niemal 400 kotłowni węglowych. W 2013 r. na Programu Ograniczania Niskiej Emisji zabezpieczono 22,3 mln zł. Na tę kwotę składają się środki własne Miasta (2,8 mln zł) oraz dotacje i pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (łącznie 19,5 mln zł). Pozwoli to na likwidację ok. 2 tys. palenisk.