Z badań opublikowanych w połowie roku przez organizację ekologiczną WWF Polska wynika, że w kompleksach leśnych na terenie Polski północno-wschodniej żyją co najmniej 32 rysie.

Samicę z dwoma młodymi leśnicy zauważyli kilka razy. Jak podkreślili w komunikacie, drapieżne koty prawdopodobnie nie zostałyby przez ludzi zauważone, gdyby nie ruchliwy kociak, który zdradził miejsce ukrycia w gęstym lesie.

Rzecznik WWF Polska Paweł Średziński powiedział PAP, że to dobry znak, iż można zaobserwować rysia w Puszczy Knyszyńskiej, bo liczebność tych zwierząt w Polsce północno-wschodniej spada.

Dodał, że puszcza to ostatnia nizinna ostoja rysia w kraju. Mówił też, że w Puszczy Knyszyńskiej są dobre warunki dla rysia, który lubi tereny niedostępne dla ludzi, podmokłe, z powalonymi drzewami, w których może się schować. Dodał, że puszcza zaspokaja też potrzeby pokarmowe zwierzęcia, które poluje na sarny.

Zastępca dyrektora Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr Krzysztof Schmidt, który zajmuje się badaniem kotów drapieżnych powiedział PAP, że wszelkie pewne obserwacje, które dają potwierdzone informacje o populacji, są cenne.

Dodał, iż sama obecność rysiów w Puszczy Knyszyńskiej nie jest żadną niespodzianką. "To jest jedna z najbardziej stabilnych populacji rysia w północno-wschodniej Polsce" - dodał.

Pytany o szczegółowe dane dotyczące rysiów w regionie przyznał, że konkretną liczbę trudno podać. "Mamy jednak wrażenie, że rysiów jest jednak mniej, niż kilka lat temu" - powiedział dr Schmidt.

Paweł Średziński z WWF poinformował, że na początku przyszłego roku opublikowany zostanie raport z najnowszych badań liczenia rysiów w Polsce północno-wschodniej w Polsce.

Puszcza Knyszyńska to drugi co do wielkości park krajobrazowy w Polsce. Zajmuje ok. 75 tys. hektarów, wraz z otuliną jest to ok. 126 tys. hektarów. Puszcza Knyszyńska to m.in. system źródlisk rzadko występujących na terenach nizinnych, tereny bagienne, doliny kilku rzek - w tym największej rzeki Supraśl, pagórkowaty krajobraz, dominujący bór sosnowy i sosnowo-świerkowy. Dużą atrakcją jest też dziko żyjące stado żubrów, które liczy około 60 sztuk.

W Puszczy jest około 60 stref ochronnych dla gatunków zagrożonych wyginięciem zarówno w skali światowej, europejskiej, jak i krajowej, między innymi orła bielika, bociana czarnego, orlika krzykliwego.