Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .


Odpowiedź

Legalizacja samowoli budowlanej dokonanej przed 1995 r. powinna nastąpić z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane – dalej s.pr.bud. Podstawą prawną do żądania przedłożenia oceny stanu technicznego bądź ekspertyzy jest art. 56 s.pr.bud.

Uzasadnienie

Jak wynika z art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – dalej pr. bud. w sytuacji, gdy roboty budowlane wykonane przed 1 stycznia 1995 r., zrealizowane zostały bez pozwolenia na budowę konieczne jest zastosowanie przepisów s.pr.bud. WSA w wyroku z dnia 18 listopada 2010 r., II SA/Lu 467/10, LEX 787198 stwierdził, że przepis art. 103 ust. 2 pr.bud. odnosi się do sytuacji, gdy obiekt był budowany bez wymaganego pozwolenia przed dniem 1 stycznia 1995 r. Inaczej mówiąc, przepis ten ma zastosowanie, jeżeli samowoli budowlanej w rozumieniu art. 48 pr. bud. dopuszczono się przed dniem 1 stycznia 1995 r., a zakończenie budowy obiektu nastąpiło również przed tą datą.

Z okoliczności faktycznych sprawy wynika, że budowa samowolnie zrealizowanego obiektu została zakończona przed dniem 1 stycznia 1995 r. W związku z tym zastosowanie znajdą przepisy art. 37-42 s.pr.bud. W myśl art. 37 ust. 1 pkt 1 s.pr.bud. obiekty budowlane lub ich części, będące w budowie lub wybudowane niezgodnie z przepisami obowiązującymi w okresie ich budowy, podlegają przymusowej rozbiórce albo przejęciu na własność Państwa bez odszkodowania i w stanie wolnym od obciążeń, gdy terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego stwierdzi, że obiekt budowlany lub jego część znajduje się na terenie, który zgodnie z przepisami o planowaniu przestrzennym nie jest przeznaczony pod zabudowę albo przeznaczony jest pod innego rodzaju zabudowę.

Z kolei zgodnie z art. 40 s.pr.bud., w wypadku wybudowania obiektu budowlanego niezgodnie z przepisami, jeżeli nie zachodzą okoliczności określone w art. 37, właściwy terenowy organ administracji państwowej wyda inwestorowi, właścicielowi lub zarządcy decyzję nakazującą wykonanie w oznaczonym terminie zmian lub przeróbek, niezbędnych do doprowadzenia obiektu budowlanego, terenu nieruchomości lub strefy ochronnej do stanu zgodnego z przepisami. Zatem, jeśli w sprawie nie zostanie stwierdzone, że zachodzą okoliczności uzasadniające wydanie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego, to organ orzekający powinien zalegalizować taki obiekt. Legalizacja samowolnej budowy następuje przez wydanie zezwolenia na jej użytkowanie, na podstawie art. 42 s.pr.bud.

Natomiast obowiązek przedłożenia oceny stanu technicznego może zostać nałożony na mocy art. 56 s.pr.bud. WSA w wyroku z dnia 3 sierpnia 2006 r., II SA/Bk 141/06, LEX 260047 stwierdził, że o ile dla oceny stanu technicznego obiektu budowlanego wymagane jest przedłożenie opracowania bądź ekspertyzy, to można takowego żądać w oparciu o art. 56 s.pr.bud.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .