Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna parlamentarzyści proponują dodanie zapisu, zgodnie z którym lasy stanowiące własność Skarbu Państwa będą pod szczególną ochroną i nie będą podlegały przekształceniom własnościowym. Będą mogły być zbywane wyłącznie w przypadkach wskazanych w ustawie. Przykładowo jeżeli będzie to podyktowane ważnymi celami gospodarczymi lub społecznymi.

– Już obecne regulacje nie pozwalają na prywatyzację, ale nie chcemy, aby były wątpliwości, jaka jest nasza intencja. I dlatego po prostu doprecyzowujemy zapisy ustawy, rozwiewając wszelkie spekulacje – wyjaśnia DGP Ewa Wolak, poseł PO, przedstawiciel wnioskodawców projektu.

Posłowie wskazują, że jedna z zasad zapisanych w konstytucji zobowiązuje władze do zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego współczesnemu i przyszłym pokoleniom oraz nakłada obowiązek ochrony środowiska. Niezwykle istotnym elementem tego środowiska są lasy, które w zdecydowanej większości są własnością Skarbu Państwa i stanowią dobro wspólne wszystkich obywateli. Dlatego konieczne jest zachowanie ich dotychczasowej struktury własnościowej.
Urszula Mirowska-Łoskot

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w serwisie Dziennik Gazeta Prawna>>>>