Lampy solarne pojawią się m.in. w: Dobrocinie, Kiełczynie i Piławie Dolnej. W sumie będzie ich 115.

Jak powiedział w środę prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Marek Mielczarek, zostaną one ustawione w miejscach, które są znacznie oddalone od głównych ciągów komunikacyjnych.

"Doprowadzenie energii elektrycznej służącej dla oświetlenia ulicznego jest w takich przypadkach nieefektywne i ekonomicznie nieuzasadnione. Problem rozwiążą lampy wykorzystujące energię odnawialną" - dodał Mielczarek.

Wartość całej inwestycji przekracza 1,2 mln zł. Wsparcie finansowe pochodzi od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Fundusz udzielił gminie Dzierżoniów pożyczki na warunkach preferencyjnych w wysokości 420 tys. zł.

Projekt jest podzielony na dwa etapy. W tym roku zostanie zakończona budowa ponad połowy lamp solarnych, natomiast pozostała część zostanie zamontowana w 2014 r.

Projekt obejmuje także montaż sześciu lamp typu parkowego na obszarach objętych ochroną konserwatorską: w Mościsku przy zabytkowym moście, przy Domku Myśliwskim w Jodłowniku oraz w parku w Kiełczynie.