Odpowiedź:
Przepisy techniczno-budowlane upoważniają do przeprowadzenia odbioru rusztowania kierownika budowy lub osobę uprawnioną. Ponieważ brak jest precyzyjnego określenia pojęcia „osoba uprawniona”, powszechnie uważa się, że powinna to być osoba posiadająca uprawnienia takie, jak kierownik budowy, czyli uprawnienia budowlane w zakresie konstrukcyjno-budowlanym. Osobą uprawnioną może być np. kierownik robót budowlanych. Przepisy techniczno-budowlane nie odnoszą się do komisji odbiorowej rusztowania.

Kierownik budowy lub uprawniona osoba dokonują odbioru po zmontowaniu rusztowania przez monterów z uprawnieniami i zgłoszeniu rusztowania do odbioru. W odbiorze rusztowania, poza kierownikiem budowy lub uprawnioną osobą (jako osobą odbierającą), powinien, co oczywiste, uczestniczyć przedstawiciel nadzoru nad montażem rusztowania (jako osoba przekazująca).

Uzasadnienie:
Zgodnie z § 110 ust. 1-2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz. 401), użytkowanie rusztowania jest dopuszczalne po dokonaniu jego odbioru przez kierownika budowy lub uprawnioną osobę. Odbiór rusztowania potwierdza się wpisem w dzienniku budowy lub w protokole odbioru technicznego.

Zgodnie z § 109 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), przed rozpoczęciem użytkowania rusztowania należy dokonać odbioru technicznego w trybie określonym w odrębnych przepisach.

Kompetencje kierownika budowy, jego obowiązki i uprawnienia określają art. 14 ust. 1 i 2; art. 21a ust. 1, art. 22 i 23 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 290.).

Serwis BHP
Artykuł pochodzi z programu Serwis BHP
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami