Pytanie
Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie we właściwym stanie technicznym rowów (m.in. wycinki drzew), które w ewidencji gruntów i budynków mają wydzielone działki, jako użytek figuruje W, a władającym jest Skarb Państwa – Prezydium Powiatowej Rady Narodowej – Wydział Wodnych Melioracji, a żaden wymieniony w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. organ lub jednostka nie mają tych rowów w swojej ewidencji?
Kto ma wskazać władającego nieruchomością stanowiącą rów, czyli dokonać regulacji jego stanu prawnego i z jakich przepisów to wynika?
Zostało ustalone, że rów nie figuruje w ewidencji wód, o których mowa w art. 11 ust. 2 pkt 2 pr. wod. i urządzeń melioracji wodnych. Oględziny potwierdziły, że na terenie odwadnianym przez rów nie prowadzona jest żadna działalność rolnicza. Rów pełni w tej chwili funkcję odwadniającą drogę gminną i zabudowane tereny przyległe (jego zły stan techniczny powoduje lokalne podtopienia).
Czy słuszny jest pogląd, że mienie to (rów jako urządzenie wodne i działka, którą zajmuje) stanowi własność Skarbu Państwa (zapis w ewidencji władający), a skoro żaden wymieniony w art. 11 ust. 1 pr. wod. organ lub jednostka nie mają tego mienia w swojej ewidencji, to mieniem tym gospodaruje właściwy miejscowo starosta?
Również czy w przypadkach wątpliwych, czyją własność stanowi inne mienie związane z gospodarką wodną (rowy), sprawy te powinny zostać sprawdzone i analizowane przez właściwego starostę?
Czy gospodarowanie (w przypadku rowów utrzymanie w dobrym stanie technicznym) i wskazanie władającego innym mieniem Skarbu Państwa związanym z gospodarką wodną (w tym rowami) odbywa na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.) - dalej u.g.n.?