Kryzys systemu energetycznego w Polsce przyspieszy rozwój domowych źródeł odnawialnych

W ciągu kilku lat wykorzystywanie mikrowiatraków, fotowoltaiki czy pomp ciepła ma stać się powszechne. Zdaniem profesora Jana Popczyka to szansa na to, by Polacy stali się jednocześnie konsumentami i producentami energii, czyli prosumentami.

Profesor uważa, że jeżeli przewidywany kryzys w postaci deficytu mocy w systemie elektroenergetycznym wystąpi już w 2016 roku, to przyspieszy rozwój segmentu prosumenckiego. Problemy z dostarczaniem mocy mają sprawić, że Polacy będą na własną rękę poszukiwać źródeł energii. Podobnego zdania jest Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Mimo że dla Polaków to jeszcze nieznany szerzej sposób pozyskiwania energii, to dla naszych zachodnich sąsiadów własny wiatrak czy panele fotowoltaiczne nie są już nowością. Jak podaje Grzegorz Wiśniewski, na polskim rynku zielonej energii mieści się zaledwie 1200 źródeł wytwórczych, z tego tylko ok. 330 podmiotów dysponuje źródłami poniżej 100 kW. W Niemczech ilość źródeł przekroczyła 3 miliony, z tego ponad 40 proc. jest w rękach osób fizycznych, a w samej fotowoltaice niemalże 20 proc. – w rękach rolników niemieckich.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.newseria.pl, www.gramwzielone.pl, stan z dnia 25 października 2012 r.

Data publikacji: 25 października 2012 r.