Z zaprezentowanego w sobotę podczas konwencji programowej PiS Polskiego Ładu wynika, że Skarb Państwa będzie udzielał gwarancji bankowej kredytobiorcom do 100 tys. zł, czyli do 40 proc. wkładu własnego niezbędnego do zaciągnięcia kredytu w banku. Na tego rodzaju wsparcie będą mogły liczyć osoby do 40 roku życia.

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, wielu Polaków nie dysponuje środkami  na wkład własny, nie mogą więc zaciągnąć kredytu na zakup mieszkania. Po wejściu w życie nowych rozwiązań ma to się zmienić.  

Państwo umorzy również część zobowiązań kredytowych (maksymalnie do 160 tys. zł). O wysokości umorzenia zadecyduje liczba dzieci.

Więcej na temat Polskiego Ładu: 
Polski Ład - niższe podatki, więcej pracy i większe wydatki na rozwój>>
 http://polskilad.pis.org.pl/>>

Będzie sukces 

To nie jest pierwszy rządowy program kredytowy. Wcześniej w Polsce obowiązywały dwa inne, także ułatwiające nabycie własnego mieszkania. Chodzi o  Rodzinę na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych. Oba programy były skierowane do osób w wieku do 35 roku życia.  W wypadku RnS otrzymywało się dopłatę do oprocentowania kredytu a MdM  -  dopłatę do wkładu własnego.

Propozycja podoba się Bartoszowi Turkowi, głównemu analitykowi w HRE Investments. - Wróżę sukces. Chętnych raczej nie będzie brakować. Program powinien być skierowany do osób, które faktycznie  potrzebują wsparcia. Jak kogoś będzie stać na wkład własny, to nie będzie się bardziej sztucznie zadłużał, ponieważ zapłaci wyższą ratę kredytową – ocenia Bartosz Turek.

Według niego nowy, rządowy program jest podobny do MdM, ale jest od niego zdecydowanie lepszy. - W wypadku MdM dochodziło do sztucznego zawyżania cen mieszkań przez deweloperów. Teraz  tak nie powinno być. Państwo będzie dawało gwarancję bankową, nie ma więc miejsc  na manipulację cenami – uważa Bartosz Turek.

Podobne rozwiązania obowiązywały w Wlk. Brytanii i sprawdziły się. Przez dwa lata z tego typu kredytów skorzystało 56 tys. kredytobiorców.