17 października w Sejmie odbędzie się głosowanie w sprawie projektu nowelizacji ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495 z późn. zm.).

Zmiany zakładają, że koszt recyklingu na przykład pralki nie będzie uwidaczniany przez sklep w cenie produktu na półce i paragonie. Pierwotny zapis ustalał obowiązkowe uwidacznianie kosztu recyklingu w cenie produktu AGD. Byłoby to jednak zbyt problematyczne dla sklepów i zrezygnowano z takiego rozwiązania - mówi Arkadiusz Litwiński, poseł PO. Dodaje, że unijne dyrektywy przewidują fakultatywne uwidacznianie kosztów recyklingu.

Projekt nowelizacji wprowadza surowe kary od 5 tys. zł do 5 mln zł za sprzedaż sprzętu RTV i AGD bez wcześniejszej rejestracji w specjalnym systemie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Sankcja do 500 tys. zł będzie groziła przedsiębiorcom, którzy wprowadzają do Polski sprzęt elektryczny i elektroniczny, a nie mają wymaganego zabezpieczenia finansowego. Przewidziano też kary dla firm, które same demontują urządzenia a nie w specjalnym zakładzie przetwarzania - nawet 100 tys. zł. Projekt zakłada, że skupy złomu będą mogły przyjmować stare pralki, lodówki oraz inne urządzenia elektryczne. Będą jednak musiały zarejestrować się w rejestrze prowadzonym w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska i przedstawiać raporty o masie zebranych odpadów. Podobne obowiązki mają spoczywać na serwisach urządzeń RTV i AGD.

źródło: Gazeta Prawna, 17 października 2008 r.