Zakończone w połowie czerwca prace modernizacyjne w Bibliotece trwały 10 miesięcy. W tym czasie docieplono 15 tys. m kw. ścian i stropodachów, wymieniono ponad 6 tys. m kw. okien i ponad 1000 grzejników, zainstalowano wentylację z odzyskiem ciepła.

Roczna emisja CO2 spadnie o 2300 ton rocznie - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor BN Tomasz Makowski. Całkowity koszt remontu wyniósł ok. 26 mln zł, z czego najwięcej - ponad 20 mln zł - wyniosło dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z Krajowego Systemu Zielonych Inwestycji (GIS).

Korolec ocenił, że fundusze udało się uzyskać m.in. dzięki "wielkim osiągnięciom" w realizacji protokołu z Kioto. Przewidywał on dla Polski 6-proc. ograniczenie emisji CO2. W rzeczywistości emisja dwutlenku węgla spadła o ponad 30 proc., co umożliwiło sprzedaż nadwyżki uprawnień do emisji AAU, m.in. Japonii. Środki z tych operacji trafiają do GIS i służą do finansowania ekologicznych projektów, jak w przypadku BN. Dotychczas Polska w 10 transakcjach sprzedała AAU za ponad 192 mln euro, czyli niemal 780 mln zł.

W ramach GIS i na mocy międzyrządowej umowy cały projekt modernizacji Biblioteki Narodowej współfinansowała japońska rządowa Organizacją Rozwoju Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO). Umowa obejmuje realizację 10 projektów modernizacyjnych budynków administracji czy państwowych instytucji kultury, których szacunkowy efekt to ograniczenie emisji o ok. 2 mln ton rocznie.

Tu widzimy, jak można łączyć współpracę międzynarodową i inwestować w efektywność energetyczną - podkreślił Korolec.

"Dzięki umowie rządowej Polski i Japonii ws. zakupu jednostek emisji CO2, takich projektów w Polsce zrobiono wiele, ale BN to największy z naszym udziałem. (...) Nasza działalność zmierza do ograniczenia emisji i poprawy stanu środowiska. Poprawa w przypadku BN jest bardzo duża. Jestem przekonany, że przyczyni się zarówno do poprawy stanu środowiska oraz jakości usług dla społeczeństwa" - mówił Sumiya Kisanuki z NEDO.

W jego ocenie modernizacja Biblioteki to przykład wpisujący się we współpracę i partnerstwo Polski i Japonii, o których ostatnio mówił w Warszawie japoński premier Shinzo Abe.