Komisja Europejska potwierdziła dofinansowanie dla farmy wiatrowej w Golicach

Komisja Europejska przyznała 10 mln euro na dofinansowanie farmy wiatrowej w Golicach w woj. lubuskim. Koszt całkowity przedsięwzięcia to niemal 56 mln euro. Farma rozpoczęła sprzedaż energii już w marcu zeszłego roku.

"Jestem bardzo zadowolony, że unijne fundusze regionalne wspierają pierwszą farmę wiatrową w Polsce. Nasza decyzja o dofinansowaniu tego projektu pokazuje zaangażowanie Komisji Europejskiej na rzecz wsparcia realizacji celów klimatycznych do 2020 roku" - powiedział unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, który podpisał w środę decyzję o dofinansowaniu.

W ocenie KE, farma wiatrowa poprawi jakość dostaw prądu i zapewni mieszkańcom czystsze powietrze. Komisja przewiduje ponadto, że dzięki wiatrakom "pośrednio i bezpośrednio" zostanie utworzonych 600 nowych miejsc pracy. Farma ma się też przyczynić do realizacji wyznaczonego Polsce celu 15-proc. udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym do 2020 roku.

Farma wiatrowa w Golicach, której inwestorem jest firma Acciona Energy Poland Sp. z o.o., została oficjalnie otwarta w maju zeszłego roku.  Zajmuje ona powierzchnię 340 hektarów i składa się z 19 wiatraków o wysokości 90 metrów z turbinami o mocy 2 MW każdy.  Produkcja tej farmy ma zaspokoić zapotrzebowanie na prąd 40 tysięcy gospodarstw domowych i zapobiec emisji CO2 na poziomie ok. 77 tys. ton rocznie.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.euractiv.pl, stan z dnia 12 lipca 2013 r.

Data publikacji: 12 lipca 2013 r.