Projekt eVADER realizuje konsorcjum firm, w skład którego wchodzą m.in. Nissan, Renault oraz PSA Peugeot Citroen. - informuje portal Gramwzielone.pl. Celem projektu jest opracowanie technologii ostrzegania pieszych o zbliżających się samochodach elektrycznych, w których dzięki zastosowaniu elektrycznego napędu praktycznie wyeliminowano problem hałasu towarzyszącego przemieszczaniu się pojazdu. Ta cecha elektrycznych pojazdów może znacząco obniżyć poziom hałasu w miastach, poprawiając komfort życia ich mieszkańców, jednak brak hałasu elektrycznych aut jest też potencjalnym powodem wypadków z udziałem pieszych czy rowerzystów.

Rozwiązanie tego problemu stało się celem projektu eVADER. Projekt był realizowany przez kilka lat, a jego budżet wyniósł 1,8 mln euro. Testy prowadzono z udziałem Nissana Leaf – najpopularniejszego samochodu elektrycznego na świecie. Finalna wersja opracowanej technologii zawiera umieszczoną w aucie kamerę, która rozróżnia przechodniów, rowerzystów i innych uczestników ruchu, a po ich wykryciu sześć głośników kieruje na nich dźwięk, ostrzegając o zbliżającym się pojeździe.

Autorzy projektu zapewniają, że dźwięk jest średnio o 5 decybeli niższy niż hałas emitowany przez przejeżdżające samochody z tradycyjnymi silnikami spalinowymi.

Efekt projektu eVADER można odsłuchać pobierając nagranie dostępne pod tym linkiem: www.newsroom.nissan-europe.com/EU/en-gb/Media/Media.aspx?mediaid=136180

Źródło: www.gramwzielone.pl