O zezwolenie na odstrzał wnioskowało Gospodarstwo Rybackie w Szwaderkach, które uzasadniło to znacznymi stratami gospodarczymi w rybostanie. Według rybaków kormorany nie tylko wyjadają ryby, ale także niszczą roślinność, a ich odchody zanieczyszczają wodę i powodują degradację jezior.

Zdaniem prezesa Gospodarstwa Rybackiego Szwaderki, Mirosława Tymoszczuka, rosnąca od lat populacja kormoranów na Mazurach przyczyniła się do zmniejszenia połowów. "Kiedyś łowiliśmy rocznie po 200 ton ryb, teraz rybacy i wędkarze odławiają łącznie nie więcej niż 100 ton ryb. Szacujemy, że kormorany zjadają nawet dwukrotnie więcej" - ocenił prezes.

Odstrzał na jeziorach Pluszne, Łańskie, Święte i Maróz Duży może być prowadzony od początku sierpnia do końca roku. Gospodarstwo rybackie zatrudni przy tym myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego i leśników, którzy mają zadbać o to, by polowania na kormorany odbywały się w sposób bezpieczny dla turystów przebywających nad tymi jeziorami.

Jak poinformowała Maja Jakubiuk z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie tegoroczna redukcja kormoranów w województwie warmińsko-mazurskim może objąć ponad tysiąc sztuk. Jak podała zgodę na odstrzał 200 osobników kormorana uzyskało Gospodarstwo Rybackie w Iławie, inne gospodarstwa wnioskowały o odstrzał do stu sztuk tych ptaków.

Urzędnicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przyznają, że łączna liczba zezwoleń jest najwyższa od wielu lat. Wynika to głównie z ubiegłorocznej zmiany przepisów o ochronie gatunkowej zwierząt. Dotychczas hodowcy ryb mogli bez zezwoleń płoszyć i zabijać kormorany na terenie stawów rybnych uznawanych za obręby hodowlane. Teraz także oni muszą uzyskać stosowne zezwolenie na odstępstwa od zakazów odstrzału.

Liczebność kormoranów w województwie warmińsko-mazurskim oceniana jest na ok. 6 tys. par lęgowych. Według szacunków naukowców z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie od lat 90. liczba tych ptaków wzrosła 3,5-krotnie. Odstrzały mają ograniczyć szkody w środowisku i akwenach użytkowanych przez rybaków.(PAP)

mbo/ hes/