Pytanie
Obok obiektu spalającego biomasę inwestor ma w planach wydzierżawić działkę (użytkowaną rolniczo) i na niej składować biomasę (słomę).
Jakie pozwolenia musi zdobyć, aby móc składować biomasę?
Czy stosowne decyzje powinny być wydane na tę działkę, czy na zakład znajdujący się na działce sąsiedniej, którego miejscowy plan przeznaczony jest na inwestycje przemysłowe?
Czy działka, na której będzie gromadzona słoma musi mieć zmieniony (uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego), na podstawie którego będzie można gromadzić na niej odpady ze słomy, czy raczej program gospodarki odpadami z elementami odzysku na działkę, na której znajduje się zakład jest wystarczający?
Czy inwestor musi się przygotować na to, że na działkę, na której będzie chciał gromadzić słomę (oczywiście słoma będzie transportowana samochodami) - będzie musiał wystąpić o zmianę przeznaczenia gruntu, odrolnić ją, zgłosić w jakiś sposób do organu administracyjnego?
Czy działka - a przynajmniej jakiś ciąg drogowy na tej działce - będzie mógł być wyłożony płytami betonowymi?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2012 r.
Wystarczającym rozwiązaniem jest uzyskanie zezwolenia na zbieranie odpadów. Magazynowanie odpadów jest możliwe w przypadku posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów, gdyż - zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o. – przez zbieranie odpadów rozumie się wszelkie działania, które mają na celu przygotowanie odpadów do transportu do miejsc odzysku lub unieszkodliwiania, a w szczególności umieszczanie w pojemnikach, segregowanie i magazynowanie. Jednak w opisanym przypadku zezwolenie takie nie będzie mogło być wydane bez uprzedniego wyłączenia gruntu z produkcji rolnej, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.) - dalej u.o.g.r.l., a i to pod warunkiem, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na tym terenie na prowadzenie działalności przemysłowej. Jeśli nie, to wyłączenie gruntu nie będzie możliwe bez uprzedniej zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w trybie art. 7 u.o.g.r.l.
Zbieranie odpadów na działce o przeznaczeniu rolnym jest niedopuszczalne i organ nie wyda inwestorowi zezwolenia na zbieranie odpadów, nawet jeśli będzie miał do niej tytuł prawny. Ma on bowiem obowiązek odmowy udzielenia zezwolenia, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 4 u.o.
Jeśli inwestor uzyska decyzję o wyłączeniu gruntu i będzie chciał na dzierżawionej działce wytyczyć drogę wewnętrzną utwardzoną płytami betonowymi albo utwardzić część działki, to będzie musiał w starostwie zgłosić roboty budowlane polegające na utwardzeniu terenu, w trybie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.).
Jeśli przedsiębiorca jest jednocześnie podmiotem prowadzącym obiekt termicznego przekształcania biomasy i posiada program gospodarowania odpadami niebezpiecznymi albo zezwolenie na odzysk odpadów w procesie R1, to może on zwrócić się z wnioskiem o wskazanie jako miejsca magazynowania odpadów działkę dzierżawioną. Jednakże, jeśli będzie on przyjmował od innych podmiotów słomę, to musi posiadać zezwolenie na zbieranie odpadów.
Uzasadnienie
Jeśli jednak przyjmiemy, że słoma nie jest odpadem, a być nie musi, jeśli takiego statusu nie nada jej posiadacz, to nie będzie żadnych przeszkód, aby magazynować ją na działce rolnej. Zgodnie z § 2 pkt 1 i 3 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 22 kwietnia 2011 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji (Dz. U. z 2011 r. Nr 95, poz. 558), biomasą mogą być wskazane tam odpady, ale również produkty składające się z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa (lub leśnictwa) spalane w celu odzyskania zawartej w nich energii.
To czy słoma jest odpadem zależy od konkretnych okoliczności. Zgodnie z art. 3 ust. 1 u.o., odpady oznaczają każdą substancję lub przedmiot należący do jednej z kategorii, określonych w załączniku nr 1 do u.o., których posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do ich pozbycia się jest obowiązany. W stosunku do słomy brak jest jakichkolwiek przepisów, które nakazywałyby pozbycie się jej (to nie jest, np. odpad zanieczyszczony PCB albo wyrób zawierający azbest). Słoma może być produktem wytworzonym w trakcie prowadzonej działalności wytwórczej w rolnictwie, gdzie może znaleźć zastosowanie, np. jako podściółka dla zwierząt albo może być przekazana innym podmiotom, bo nie ma nigdzie nakazu, że musi ona być wykorzystana przez jej wytwórcę. Przekazanie słomy innemu podmiotowi nie czyni z niej automatycznie odpadu, gdyż wytwórca nie pozbywa się jej. Zatem słoma może być wykorzystana jako surowiec w procesie produkcyjnym prowadzonym przez innego przedsiębiorcę, np. w celu odzyskania z niej energii w procesie spalania lub współspalania z odpadami.
Inaczej jednak będzie, gdy posiadacz słomy uzna, że jest ona odpadem, co będzie wiążące dla podmiotu, który ją przyjmie. Wtedy będzie musiał postępować ze słomą w sposób przewidziany w u.o. i przypadku, gdy będzie ją chciał magazynować, ale również wykorzystywać w procesie produkcyjnym będzie musiał posiadać stosowne zezwolenia.
Alicja Brzezińska