W opisanym przypadku przedsiębiorca jest wprowadzającym na rynek akumulatory. W związku z powyższym dotyczą go te wszystkie obowiązki wynikające z przepisów u.b.a., które dotyczą wprowadzającego na rynek akumulatory kwasowe stanowiące część innych produktów. Przepis u.b.a. nie przewiduje wyłączenia z obowiązków przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek niewielkie ilości akumulatorów i baterii.

Wprowadzającego baterie lub akumulatory definiuje art. 6 pkt 22 u.b.a. W opisanym przypadku przedsiębiorca dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia z krajów Unii Europejskiej lub importu produktu, którego częścią składową jest akumulator, w celu wprowadzenia do obrotu na terytorium kraju, a więc w celu używania lub dystrybucji. Należy zatem uznać, że przedsiębiorca polski będzie więc wprowadzającym akumulatory. Wprowadzający akumulatory ma obowiązek, zgodnie z art. 27 ust. 1 u.b.a., zorganizować i sfinansować zbieranie, przetwarzanie, recykling i unieszkodliwianie zużytych akumulatorów oraz właściwe gospodarowanie zużytymi bateriami i zużytymi akumulatorami. Przedsiębiorca będzie więc zobowiązany, zgodnie z art. 18 u.b.a., do złożenia Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska wniosku o wpis do rejestru oraz uzyskania numeru rejestrowego.

Kolejny obowiązek to podpisanie umowy, zgodnie z art. 36 ust. 1 u.b.a., z prowadzącym zakład przetwarzania zużytych baterii i akumulatorów, która powinna być sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Przedsiębiorca powinien również złożyć, zgodnie art. 36 ust. 4 u.b.a., w terminie do dnia 15 marca, wykaz zakładów przetwarzania zużytych baterii i akumulatorów, z którymi wprowadzający ma zawartą umowę. Powinien również finansować publiczne kampanie edukacyjne (art. 37 ust. 1 u.b.a.). Informacje o wysokości środków finansowych przeznaczonych na finansowanie publicznych kampanii edukacyjnych powinny być przekazane w formie odpowiedniego sprawozdania składanego marszałkowi województwa, w terminie do dnia 15 marca roku następującego po roku, którego dotyczą.

Przedsiębiorca ma również obowiązek złożyć, zgodnie z art. 34 ust. 1 u.b.a., w terminie do dnia 15 marca roku następującego po roku, którego sprawozdanie dotyczy, rocznego sprawozdania o rodzaju, ilości i masie wprowadzonych do obrotu baterii i akumulatorów, które sporządza na podstawie prowadzonej przez niego ewidencji.

W przypadku trwałego zakończenia działalności polegającej na wprowadzaniu na rynek baterii i akumulatorów, przedsiębiorca, zgodnie z art. 23 ust. 1 u.b.a., jest obowiązany, w terminie 14 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania tej działalności, do złożenia Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska wniosku o wykreślenie z rejestru.

Paweł Sosnowski