Firma X zajmująca się recyklingiem opakowań z tworzyw sztucznych planuje nawiązać współpracę z inną firmą Y (niebędącą zakładem przetwarzania zużytego sprzętu) w zakresie przyjmowania do recyklingu przez firmę X od firmy Y odpadów o kodzie 16 02 16 – elementy usunięte ze zużytych urządzeń inne niż wymienione w 16 02 15 – są to plastikowe obudowy.

W tym celu firma X zmieniła zezwolenie na odzysk (recykling R3) o wskazany kod odpadu i uzyskała wpis do rejestru GIOŚ jako prowadzący procesy recyklingu zużytego sprzętu. W związku z tym firma X powinna spełnić obowiązki sprawozdawcze związane z recyklingiem zużytego sprzętu.

Czy działania firmy X są prawidłowe? Czy na firmie X spoczywają dodatkowe obowiązki. Czy firma Y, która nie jest zakładem przetwarzania, może być w posiadaniu wskazanego kodu odpadu?

Odpowiedź:
Oprócz wymienionych w pytaniu obowiązków firma X prowadząca recykling odpadów powstałych ze zużytego sprzętu ma również obowiązek przekazania podmiotowi prowadzącemu zakład przetwarzania zaświadczenia o przetworzonych tego typu odpadach.

Uzasadnienie:

W rozdziale 7 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1688) – dalej u.z.s.e.e. określono obowiązki prowadzącego działalność w zakresie recyklingu i innych niż recykling procesów odzysku.

Oprócz wymienionego w pytaniu obowiązku zarejestrowania się w rejestrze GIOŚ oraz obowiązku sprawozdawczego podmiot prowadzący recykling odpadów powstałych z demontażu zużytego sprzętu ma również, na podstawie art. 55 ust. 1 u.z.s.e.e., obowiązek wydania prowadzącemu zakład przetwarzania przekazującemu odpady powstałe ze zużytego sprzętu do recyklingu zaświadczenia potwierdzającego recykling za poprzedni rok kalendarzowy.

Odpowiadając natomiast na pytanie, czy podmiot Y niebędący zakładem przetwarzania ma prawo posiadać odpady o kodzie 16 02 16 należy przytoczyć art. 35 ust. 1 u.z.s.e.e., który zakazuje zbierania niekompletnego zużytego sprzętu oraz części pochodzących ze zużytego sprzętu podmiotowi niebędącemu:

1) dystrybutorem prowadzącym jednostkę handlu detalicznego o powierzchni sprzedaży wynoszącej co najmniej 400 m² poświęconej sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych;
2) prowadzącym zakład przetwarzania;
3) odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub prowadzącym punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych

Wymieniona w pytaniu firma Y powinna więc być jednym z wyżej wymienionych podmiotów. Może też wystąpić sytuacja, w której wymienione w pytaniu obudowy są przekazywane do recyklingu przez zakład przetwarzania za pośrednictwem podmiotu Y.

W takim wypadku odpady te jednak powinny być zaklasyfikowane pod odpowiednim kodem odpadu z podgrupy 19 12, gdyż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1923) będą to odpady z mechanicznej obróbki np. obróbki ręcznej lub sortowania.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów