Pytanie:
Czy w przypadku, gdy montaż odbywa się w budynkach mieszkalnych, a jest to po prostu dalsze odsprzedanie towaru wraz z usługą możemy zastosować obniżoną stawkę VAT od takiej transakcji?
Jeżeli nie, to co należałoby zrobić aby taką stawkę zastosować w tego typu sytuacji?

Odpowiedź:
Teza, że dostawa i montaż stanowią jedno świadczenie złożone (kompleksowe) jest zasadna. Wynika to z mocno ugruntowanego poglądu, wyrażonego m.in. w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE, z którego wynika że świadczenia, które tworzą określoną całość (i z przyczyn obiektywnych, i subiektywnych – bo chodzi o intencję stron, wynikającą z umowy i podstawowe znaczenie dla nabywcy) nie powinny być sztucznie dzielone. Zatem świadczenie o charakterze podstawowym, zasadniczym - niejako "wchłania" świadczenie pomocnicze. Świadczenie o charakterze pomocniczym dzieli los świadczenia głównego (dotyczy to też stawki).
Można bronić również poglądu, iż w przypadku usługi montażu i dostawy towaru (który następnie zostanie zamontowany) – świadczeniem zasadniczym jest usługa, która ma stawkę obniżoną (por. wyrok NSA z dnia 20 listopada 2008 r., I FSK 1512/07).

 

Organy podatkowe wskazują, że przykładowo usługi montażu wyprodukowanych drzwi, drzwi garażowych, schodów, boazerii i podłóg objęte są stawką preferencyjną 8% (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 września 2011 r., IBPP2/443-673/11/ABu).
Z kolei na zasadność stosowania obniżonej stawki podatku VAT na montaż podłóg wskazywał przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 26 lutego 2014 r., ILPP1/443-1094/13-4/MK.
Możliwe jest również swoiste refakturowanie usługi z zachowaniem stawki, dodatkowo nawet - refakturowanie nie może prowadzić do dzielenia elementów usługi kompleksowej.
Z art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., wynika że z obniżonej 8% stawki podatku VAT korzysta dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Dodatkowo, zasadniczo zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych -stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 u.p.t.u. obniża się do wysokości 8% dla:
- robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;
- robót konserwacyjnych dotyczących:
a) obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
b) lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12.
Ponadto ma znaczenie art. 8 ust. 2a u.p.t.u., który wskazuje że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

[Uwaga - odpowiedź ta jest nieaktualna od 1 XI 2019 r.]