Pytanie:
Czy będzie to import usług? Jak należy rozliczyć VAT z tego tytułu?
Czy należy od kwoty 1000 euro naliczyć 23% VAT naliczonego i VAT 23% należnego?

Odpowiedź:
Jeżeli spółka dokonała zapłaty za udział w konferencji, to nie występuje po jej stronie import usługi i usługa nie jest opodatkowana polskim VAT.

 

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., opodatkowaniu polskim VAT podlega m.in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Regulacja taka stanowi implementację zasady terytorialności podatku od towarów i usług. To oznacza, że dla zdefiniowania skutków podatkowych należy wyznaczyć miejsce świadczenia. Z opisu zamieszczonego w treści pytania wnioskuje, że polska spółka uiściła na rzecz swojego zagranicznego kontrahenta zapłatę za udział w konferencji (wstęp), która odbędzie się poza granicami Rzeczypospolitej (w Niemczech). Jeżeli przyjęte założenie jest właściwe to zakupiona usługa nie będzie miała miejsca świadczenia w Polsce, a co za tym idzie nie będzie podlegała opodatkowaniu krajowym VAT. Stosownie bowiem do treści przepisu art. 28g ust. 1 u.p.t.u. miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.
Zatem usługa winna być opodatkowana niemieckim VAT, który to podatek rozliczy świadczący a nie polska spółka będąca nabywcą.