Mija siedem lat od wybuchu globalnego kryzysu finansowego, który efektem domina uderzył w światową gospodarkę. Jeszcze w 2008 r. polska gospodarka rosła w tempie 5,1 proc. Rok później wzrost PKB spadł do 1,6 proc.
Na tle Europy Polska i tak wyszła z kryzysu obronną ręką. Kiedy inne kraje wpadały w recesję (zgodnie z definicją - przez co najmniej dwa kwartały z rzędu odnotowywały ujemny wzrost gospodarczy), Polska była zieloną wyspą z dodatnim wzrostem. W latach 2008-14 skumulowany wzrost PKB Polski wyniósł blisko 24 proc., podczas gdy w tym czasie gospodarka Unii Europejskiej urosła zaledwie o 0,6 proc.
W Polsce działa blisko 1,6 mln mikrofirm, a więc zatrudniających do dziewięciu osób. To małe sklepy spożywcze, warsztaty samochodowe, firmy przeprowadzające remonty, architekci czy taksówkarze. Stanowią blisko 96 proc. wszystkich przedsiębiorstw. W jakich są nastrojach?
W czerwcu tego roku Instytut Badań i Analiz oraz Grupa Olsztyńska Szkoła Biznesu we współpracy z portalem Firmy.net przeprowadziły badanie nastrojów gospodarczych wśród najmniejszych firm. W ankiecie wzięło udział ponad 1,4 tys. przedsiębiorców, z czego połowa to jednoosobowe firmy.
(...)
Czytaj więcej: www.wyborcza.biz