Jak postąpić w sytuacji, gdy sąsiad nie pozwala na wyremontowanie ściany od strony jego posesji?

Inwestor posiada budynek przylegający ślepą ścianą do granicy sąsiedniej działki budowlanej. Budynek został zrealizowany w przeszłości legalnie zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami.
Inwestor pragnie odnowić powyższą ścianę od strony sąsiada. Sąsiad nie wyraża na to zgody i nie zezwala na dostęp do powyższej ściany (choć technicznie nie stwarza to żadnych trudności).
Jak w zaistniałej sytuacji wejść na działkę sąsiada i przeprowadzić prace?

Zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) - dalej pr. bud. jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu. Jeżeli nie uda się uzgodnić warunków zajęcia sąsiedniej nieruchomości (np. właściciel nie wyraża zgody), to zgodnie z art. 47 ust. 2 pr. bud. inwestor może wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej (generalnie jest nim starosta lub prezydent miasta) z wnioskiem o udzielenie zgody na zajęcie sąsiedniej nieruchomości. Organ ten, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości. W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, właściwy organ określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości. Na podstawie tej decyzji inwestor może wejść na teren sąsiedniej nieruchomości w celu wykonania robót budowlanych. Gdyby, pomimo wydania decyzji, właściciel nieruchomości sąsiedniej nie chciał wpuścić inwestora na teren swojej działki - decyzja ta może zostać wyegzekwowana na zasadach określonych w ustawie 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) - dalej u.p.e.a.
Należy również pamiętać, ze zgodnie z art. 47 ust. 3 pr. bud. inwestor, po zakończeniu robót jest obowiązany naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu - na zasadach określonych k.p.a.

Maciej Jastrzębski