Pytanie
Zakład eksploatuje zewnętrzne urządzenia chłodnicze (z agregatem umieszczonym na zewnątrz budynku).
Czy w przypadku zakończenia eksploatacji urządzenia, które nadal jest sprawne, powinien spuścić z niego czynnik chłodniczy - freon R-22 - i przekazać go odpowiedniej firmie zajmującej się utylizacją takich gazów, czy może przekazać go wraz z całym urządzeniem do punktu utylizacji urządzeń elektrycznych i elektronicznych?
Czy za wyciek takiego gazu lub za jego przekazanie zakład powinien ponieść opłatę?
Jaki kod odpadu będzie mieć w tym przypadku freon usunięty z urządzeń chłodniczych i czy oprócz ewentualnej opłaty podmiot powinien gdzieś zgłosić lub przekazać informację o wycieku gazu lub jego przekazaniu?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2012 r.
Wymagania względem osób lub podmiotów zajmujących się usuwaniem z instalacji chłodzących czynnika R-22 zaliczanego do substancji zubażających warstwę ozonową tzw. SzWO określa ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową (Dz. U. Nr 121, poz. 1263 z późn. zm.) - dalej u.s.z.w.o.
Z art. 9 u.s.z.w.o. wynika, że jeżeli firma eksploatująca instalację z R-22 nie zatrudnia osoby o odpowiednich kwalifikacjach i/lub nie posiada odpowiedniego wyposażenia do bezpiecznego usunięci R-22 musi to zlecić osobie lub firmie spełniającej ww. warunki.
Najlepiej zlecić całość prac związanych z demontażem uprawnionej firmie, ponieważ zakład jeżeli nie ma uprawnień wskazanych powyżej (lub osób z uprawnieniami), nie może tego dokonać (ani usunięcia freonu ani demontażu instalacji). Przy odpowiedniej umowie firma będzie wytwarzającym odpady zaliczane do sprzętu elektrycznego 140601 - freony, HCFC i HFC. Dla bezpieczeństwa freon zostanie z instalacji usunięty przed demontażem.
Według mnie, za freon, który się ulotnił, należy tylko wnieść opłaty. Co do przekazania, to jest on odpadem i powinien znaleźć się w zbiorczym zestawieniu odpadów za dany rok przekazywanym do marszałka województwa.
Marek Wojciech Gall