Jak należy traktować zakupioną od rolnika, w celu wykorzystania jako paliwo, kukurydzę (ziarno) - jako odpad czy jako produkt?
Dotychczas kukurydza była przeznaczana do karmienia zwierząt, okazało się jednak ze posiada również walory energetyczne.
Czy rolnik w ogóle może wystawiać kartę przekazania odpadu?

Kukurydza zakupiona od rolnika przez przedsiębiorcę jest produktem, a nie odpadem.
Rolnik, osoba fizyczna nie może wystawić karty przekazania odpadu.
Ziarno kukurydzy nie jest odpadem. Jest produktem, który może być wykorzystany w celu dalszego przetworzenia, w tym przypadku jako paliwo energetyczne. Przedsiębiorca nie może się domagać wystawienia karty przekazania odpadu, albowiem taki dokument może wystawić tylko przedsiębiorca. Rolnik nie jest przedsiębiorcą (jest osobą fizyczną), a zatem nie ma prawa do wystawiania karty przekazania odpadu. Przedsiębiorca może co najwyżej zawrzeć z nim cywilną umowę kupna sprzedaży kukurydzy, aby mógł produkt wprowadzić do księgowości.

Zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) prowadzenie produkcji rolnej nie jest traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 2 ustawy działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Jej przepisów nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.