"Polska odgrywa szczególną rolę w prowadzeniu międzynarodowych negocjacji klimatycznych (...) Jest to rok, gdzie szczególna odpowiedzialność spada na ministra środowiska Marcina Korolca oraz na Polskę, ale jestem przekonana, że Polska świetnie da sobie z tym radę" - powiedziała komisarz na poniedziałkowym briefingu w resorcie środowiska.

Hedegaard przyjechała do Polski w związku z rozpoczynającym się 11 listopada w Warszawie szczytem klimatycznym ONZ (COP19). Korolec powiedział dziennikarzom, że podczas spotkania z Hedegaard, koncentrowano się przede wszystkim na wyzwaniach związanych z tą konferencją. Poinformował komisarz, że szczyt odbędzie się na Stadionie Narodowym.

Szef resortu środowiska przypomniał, że podczas konferencji ONZ w Durbanie w 2011 roku strony zgodziły się, że 2013 rok będzie początkiem międzynarodowych negocjacji ws. nowej globalnej polityki klimatycznej, która miałaby obowiązywać po 2020 roku. Negocjacje mają się zakończyć na konferencji w Paryżu w 2015 roku.

Jak podkreśliła komisarz ds. klimatu, przed zbliżającym się szczytem w Warszawie jest bardzo ważne, aby UE przedstawiła "silne europejskie stanowisko" ws. polityki klimatycznej.

"Należy podjąć kolejne kroki, które wiążą się z wyzwaniami w dziedzinie zmian klimatycznych. Ważne jest, by poczynić pewne działania, aby Europa była np. mniej zależna od paliw kopalnych. Trzeba również pogodzić kilka interesów - radzenie sobie z kryzysem gospodarczym, tworzenie nowych miejsc pracy przy równoczesnym zapewnieniu większej efektywności energetycznej w Europie, tak by wyniki COP (w Warszawie - PAP) były jak najbardziej pozytywne" - oceniła Hedegaard.

Jak dodała, rola Polski w negocjacjach klimatycznych nie dotyczy jedynie samej Unii. "Przedstawiciele będą prowadzić negocjacje międzynarodowe. Dla Polski będzie ważne, żeby UE przemówiła jednym głosem na szczycie" - zaznaczyła komisarz.

Hedegaard zaznaczyła, że nie widzi ideologicznych różnic między Polską a UE w kontekście międzynarodowych rokowań. Jak dodał Korolec, współpraca Polski i jej unijnych partnerów podczas konferencji w Durbanie i w Dausze pokazała, że Wspólnota jest zjednoczona wobec partnerów zewnętrznych. "O wspólne stanowisko nie mamy żadnych obaw" - zaznaczył minister.

Hedegaard pytana przez dziennikarzy o rozpoczynające się pod koniec marca konsultacje ws. polityki energetycznej UE po 2020 roku powiedziała, że będzie to debata mająca na celu określenie celów, jakie UE powinna osiągnąć do 2030 roku.

Dodała, że takie porozumienie powinno być osiągnięte do 2015 roku, czyli do ewentualnego końca międzynarodowych negocjacji ws. polityki klimatycznej po 2020 roku. "Na pewno jest to ważne, aby takie porozumienie wspólnie wypracować przed 2015 roku, by pokazać, że UE jest gotowa, byśmy wiedzieli, co będziemy robić po 2020 roku. To będą również kluczowe pytania, które będą stawiane podczas szczytu w Warszawie, aby określić to, co jest (możliwe do osiągnięcia - PAP) w Europie" - powiedziała komisarz.

Resort środowiska poinformował także, że w poniedziałek został ogłoszony konkurs dla studentów uczelni artystycznych na projekt logo szczytu klimatycznego w Warszawie. Na zgłaszanie prac uczestnicy mają czas do 25 marca. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie resortu środowiska. 

mick/ mki/ jbr/