Instalacje tego typu składają się ze sterowanych komputerem luster, które kierują odbite światło słońca na niewielką powierzchnię wytwornicy pary, powodując bardzo silne jej ogrzanie - w modelu Arevy do ponad 400 st. Celsjusza. Para napędza turbinę generatora prądu i po schłodzeniu wraca do wytwornicy.

Jak podkreśla Areva, słoneczna siłownia pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 557 000 ton rocznie w porównaniu z elektrownią węglową o podobnych parametrach. Projekt w Radżastanie ma być zakończony w maju 2013 r.

"W ten sposób będziemy mogli sprostać oczekiwaniom rynku czystej energii w Indiach" - ocenił prezes Reliance Power JP Chalasani. "Po sukcesie, jaki nasza firma odniosła w sektorze morskich farm wiatrowych we Francji, umowa ta wzmacnia naszą pozycję w sektorze energii odnawialnej” - powiedział z kolei prezes Arevy Luc Oursel.

Francuski koncern podkreślił, że AREVA Solar obecnie pracuje nad projektami instalacji skoncentrowanej energii słonecznej o łącznej mocy 500 MW m.in. w Australii oraz Stanach Zjednoczonych. Firma podkreśla, że ta technologia nie musi służyć tylko do wytwarzania energii elektrycznej, ale dostarczać pary potrzebnej np. przy wydobyciu ropy naftowej, obróbce żywności czy odsalaniu wody morskiej.(PAP)

wkr/ drag/