Fotowoltaika w Niemczech nie zwalnia. Kolejny rekord zainstalowanych mocy

W pierwszej połowie tego roku w Niemczech zamontowano rekordową ilość paneli fotowoltaicznych - mimo znaczących cięć w systemie dopłat do produkcji energii słonecznej, informuje portal Gramwzielone.pl.

Jak wynika z danych rządu w Berlinie, w pierwszej połowie tego roku za naszą zachodnią granicą zamontowano w sumie 4,3 GW paneli solarnych. Dla porównania, w ubiegłym, rekordowym roku, w którym zamontowano w sumie ponad 7,4 GW paneli PV, w pierwszych sześciu miesiącach powstało 1,71 GW instalacji fotowoltaicznych.

W ramach zmian w niemieckim systemie dopłat do produkcji energii słonecznej przyjętych przez niemiecki parlament pod koniec czerwca i mających skutek od początku kwietnia br., stawki dopłat do produkcji energii słonecznej w Niemczech dla nowych instalacji PV będą obniżane co miesiąc. Roczna suma cięć nie może jednak przekroczyć 29%. Wcześniej rewizje stawek feed-in tariffs odbywały się w Niemczech co pół roku.

Pośpiech w przyłączaniu nowych instalacji PV do sieci wynika z faktu, że inwestorzy chcą korzystać z wcześniejszych i bardziej korzystnych stałych taryf na sprzedaż energii, które w ramach niemieckiego systemu feed-in tariffs przysługują danej inwestycji przez 20 lat.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.gramwzielone.pl, stan z dnia 8 sierpnia 2012 r.

Data publikacji: 8 sierpnia 2012 r.