Problemy wynikające z rosnących ilości odpadów, malejącej liczby składowisk, a także wzrastającego poziomu konsumpcji paliw konwencjonalnych sprawiają, że nakłady inwestycyjne na rynku przetwarzania odpadów z odzyskiem energii (ang. Waste to Energy, WTE) systematycznie wzrastają. Również ustawodawstwo unijne oraz krajowe regulacje prawne w zakresie ochrony środowiska sprzyjają rozwojowi tej gałęzi rynku. Odpady to ogromne, wciąż niewykorzystane źródło surowców wtórnych i energetycznych Jednym z bezpiecznych ekologicznie sposobów ich zagospodarowania jest wykorzystanie jako paliw w procesach wysokotemperaturowego spalania.



W całej Europie, jak grzyby po deszczu powstają nowoczesne spalarnie śmieci, zakłady produkujące paliwo alternatywne (RDF, SRF, EBS ...), oraz lokalne elektrociepłownie z instalacjami przystosowanymi do ich spalania. W cały proces mocno zaangażowane są społeczności lokalne, samorządy oraz regionalne przedsiębiorstwa odpowiedzialne za racjonalną gospodarkę odpadami. Również energetyka zawodowa, mocno inwestująca wcześniej w biomasę zaczyna rozważać wykorzystanie tych paliw we własnych instalacjach. Istnieje jednak szereg problemów, które trzeba pokonać.

Formalnie, paliwa alternatywne produkowane są z odpadów poprzemysłowych i komunalnych. Odpowiednio przetworzone mogą zastąpić węgiel. Obecnie w Polsce są najczęściej wykorzystywane przez przemysł cementowy, ale tam pozwala na to technologia. Nie bez znaczenia są również stabilne parametry jakościowe oraz dodatkowe regulacje, bodźce ekonomiczne wynikające np. z możliwości zaliczenia części wyprodukowanej energii elektrycznej z wykorzystaniem odpadów do energii pochodzącej ze źródła odnawialnego.


Zdecydowanie potencjał produkcyjny paliw alternatywnych szuka obecnie nowych rynków zbytu. Niewątpliwie jest nim sektor przemysłowy i energetyczny. Kluczowym więc elementem jest ścisła współpraca pomiędzy firmami zajmującymi się gospodarką odpadami oraz wytwórcami energii w celu wypracowania modelu kooperacji. Trzeba stworzyć zintegrowane rozwiązania, które zapewnią efektywności procesów oraz zagwarantują zwrot kosztów inwestycji w zakładanym prze inwestorów czasie.


Zapraszamy do uczestnictwa w międzynarodowym seminarium „Energia z odpadów. Inwestycje, paliwa technologie”, które odbędzie się 3 października 2013 roku w Warszawie>>>



Serwis ABC Środowisko www.srodowisko.abc.com.pl objął wydarzenie patronatem medialnym