Pytanie:
Czy ekspektatywa spółdzielczego prawa własności lokalu mieszkalnego podlega amortyzacji? Podatnik posiada kilka mieszkań, które wynajmuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Chciałby nabyć kolejne mieszkanie spółdzielcze. Sprawa gruntów jest nieuregulowana, w związku z tym nie może nabyć spółdzielczego prawa własności tego lokalu, a jedynie jego ekspektatywę.

Czy może dokonywać odpisów amortyzacyjnych takiego mieszkania czy też będzie mógł takich odpisów dokonywać dopiero po tym jak ekspektatywa przekształci się w pełne prawo? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi o amortyzacji prawa spółdzielczego (art. 22m ust. 4 u.p.d.o.f.).

Odpowiedź:
Ekspektatywa nie podlega amortyzacji.

Uzasadnienie:
Ekspektatywa to prawo tymczasowe, zabezpieczające jedynie nabycie ostatecznego prawa. Nie skutkuje ono nabyciem ostatecznego prawa (np. prawa własności do lokalu), lecz roszczeniem o przekazanie tego prawa. W tym przypadku ekspektatywa wynika z art. 19 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych który stanowi, że ekspektatywa to roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, które powstaje z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu.

Ekspektatywa, jako prawo, nie została ujęta ani pośród środków trwałych (art. 22a ust. 1 i art. 22c pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f.) ani pośród wartości niematerialnych i prawnych (art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f.). W efekcie prawo to nie podlega amortyzacji.

Dopiero po przekształceniu go w któreś ze spółdzielczych praw do lokalu będzie możliwe przyjecie takiego lokalu do używaniu i jego amortyzacja

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami