Wszystkie pojazdy są wyposażone w system PM10 zapobiegający zapyleniu podczas pracy w mieście, system recyklingu wody, która jest używana wielokrotnie oraz ruchome i bardziej precyzyjne głowice zamiatające.

Cztery z nich to mniejsze i bardziej zwrotne zamiatarki Hako, które mogą oczyszczać nie tylko ulice, ale też chodniki, alejki i ścieżki rowerowe. Zimą wszystkie mogą zostać przystosowane do odśnieżania i usuwania gołoledzi. Największym z nowych aut jest wysokowydajna zamiatarka uliczna angielskiej firmy Johnston, która dzięki bardziej złożonemu niż w przypadku starszych aut systemowi ssącemu, może m.in. skutecznie oczyszczać trudno dostępne zagłębienia bez względu na nierówności jezdni. Pojazd wyposażony jest w zaawansowany technologicznie system filtrów powietrza. Sieć spryskiwaczy oraz szeroko rozstawionych ssaw o dużej sile (urządzenia zasysające zanieczyszczenia z ulicy) podczas pracy tworzy efekt tzw. cyklonu, który uniemożliwia mikrodrobinom i cząsteczkom (PM10) przedostawanie się do powietrza.

Pod koniec września do Krakowa ma zostać dostarczona jeszcze większa zamiatarka o dużej mocy, którą dla MPO Kraków przygotowuje firma Beam, producent zamiatarek lotniskowych. Będzie ona wyposażona w dodatkową listwę myjąco-zasysającą, dzięki czemu będzie można jeszcze skuteczniej czyścić zagłębienia torowisk ulicznych.

Źródło: www.krakow.pl,