Jak przypomina Dziennik Gazeta Prawna od 1 lipca rozszerzy się katalog instalacji wymagających pozwolenia zintegrowanego (instalacji IPPC). Nowe rodzaje instalacji wymienione są w załączniku do rozporządzenia ministra środowiska w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz.U. z 2014 r. poz. 1169).

Wprawdzie rozporządzenie obowiązuje od 5 września 2014 r., ale obowiązek dla nowych grup instalacji wchodzi w życie właśnie 1 lipca. Ponieważ same przepisy w zakresie ochrony środowiska są bardzo skomplikowane, a opis instalacji im podlegających jeszcze bardziej – niektórzy przedsiębiorcy mogą nawet nie wiedzieć, że obejmą ich nowe obowiązki. Wiąże się z nimi konieczność ponoszenia wysokich opłat środowiskowych.

Kto powinien zatem sprawdzić, czy nie podlega nowym przepisom? Na przykład ci, którzy posiadają instalacje, w których spala się paliwo (głównie kotłownie). Od 1 lipca pozwolenie zintegrowane muszą posiadać nie tylko te, które mają nominalną moc powyżej 50 MW, ale również te o mocy równej 50 MW.

Więcej dowiesz się z serwisu Dziennik Gazeta Prawna>>>>