W związku z licznymi problemami interpretacyjnymi Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pismo (DOOŚidk-0452/3854/11/jz.JSz), w którym wyjaśniła kwestie związane ze sposobem doręczenia stronom decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w trybie obwieszczenia i informowania społeczeństwa o wydanych decyzjach. GDOŚ przypomniała, że możliwości poinformowania stron, w określonych przypadkach, o decyzji w formie obwieszczenia nie należy utożsamiać z obowiązkiem zawiadomienia o decyzji społeczeństwa.

W postępowaniach, w których liczba stron przekracza 20 ustawodawca dopuścił możliwość doręczania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stronom postępowania w trybie art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego . Zgodnie z tym przepisem, strony postępowania mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. W przypadku omawianej decyzji przepisem szczególnym przewidującym taką możliwość jest art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm. , dalej ustawa ooś . Zawiadomienie bądź doręczenie w tym trybie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia.

Oddzielnym obowiązkiem organu administracji jest natomiast konieczność zawiadomienia o wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach społeczeństwa. Podstawą prawną jest w tym przypadku art. 85 ust. 3 ustawy ooś , zgodnie z którym organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach podaje do publicznej wiadomości informacje o wydanej decyzji i o możliwościach zapoznania się z jej treścią oraz z dokumentacją sprawy, w tym z uzgodnieniem dokonanym z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska oraz opinią organu sanitarnego.@page_break@

Zgodnie z art. 72 ust. 6 ustawy ooś , obowiązek podania do publicznej wiadomości informacji o wydanej decyzji i możliwościach zapoznania się z jej treścią i dokumentacją sprawy dotyczy także organów właściwych do wydawania decyzji inwestycyjnych, których uzyskanie poprzedzone jest decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach; wymienionych w art. 72 ust. 1 stawy ooś (np. pozwolenie na budowę czy zezwolenie na realizację inwestycji drogowych) i dotyczących przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Obowiązek powiadamiania społeczeństwa dotyczy również postępowań, w ramach których przeprowadzana jest ponowna ocena oddziaływania na środowisko, tj, postępowań w sprawie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 10, 14 i 18 ustawy ooś . Zgodnie z art. 95 ust. 3 ustawy ooś , organ właściwy do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych oraz decyzji o pozwoleniu na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części; decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego czy decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych, w ramach której przeprowadzono ponowną ocenę oddziaływania na środowisko, podaje do publicznej wiadomości informacje o wydanej decyzji i o możliwościach zapoznania się z dokumentacją sprawy, w tym z uzgodnieniem regionalnego dyrektora ochrony środowiska i opinią organu sanitarnego.

GDOŚ zwróciła uwagę, że istnieje możliwość jednoczesnego spełnienie dwóch opisanych obowiązków. W jednym obwieszczeniu możliwe jest zatem doręczanie decyzji stronom postępowania w trybie art. 49 k.p.a. oraz podanie informacji do publicznej wiadomości na podstawie art. 38, art. 85 ust. 3, art. 72 ust. 6, czy art. 95 ust. 3 ustawy ooś . Spełniony musi być jednak warunek, aby dla każdego z trybów podana została odpowiednia podstawa prawna.
 
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.)