Zestawienie kosztów kupna mieszkania w Warszawie i budowy domu pod nim wypada bardzo ciekawie. Według danych Centrum Amron w gminach oddalonych o 25-65 km od centrum Warszawy można kupić działkę budowlaną już od 50 zł za metr. Wybierzmy jednak atrakcyjną lokalizację, która będzie dobrze skomunikowana ze stolicą. Z Grodziska Mazowieckiego koleją można dotrzeć do ścisłego centrum Warszawy w 35 minut, a już w przyszłym roku z tego miejsca będzie można mknąć autostradą w kierunku stolicy. Jest tu wiele przedszkoli, szkół, dobrze rozwinięta sieć handlowo-usługowa, czy basen. W gminie średnia transakcyjna cena metra ziemi budowlanej to 108 zł za metr. Jeśli więc zdecydujemy się na zakup działki o powierzchni ok. 1,5 tys. m2, zapłacimy średnio 162 tys. złotych. Koszty materiałów budowlanych potrzebnych do budowy domu to ok. 150 tys. zł. Takich danych dostarcza nam grupa Polskie Składy Budowlane, która co miesiąc bada koszty kupna materiałów, potrzebnych do budowy domu o powierzchni 152 m2. Robocizna z gotowym projektem to kolejne 200 tys. zł. Razem daje nam to koszt ok. 512 tys. zł. Za tą cenę możemy mieć dom jednorodzinny z własnym ogrodem i dobrym dojazdem do pracy.

Jakie mieszkanie możemy kupić w Warszawie za tą cenę? Według danych Centrum Amron średnia cena transakcyjna jednego metra kwadratowego w stolicy to 7 826 zł. W związku z tym środki potrzebne do budowy domu wystarczą nam na mieszkanie o powierzchni 65 metrów kwadratowych. Jest to jednak wielkość mieszkania liczona po średniej cenie metra kwadratowego dla całej Warszawy. Oczywiście na więcej będziemy mogli sobie pozwolić w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak Białołęka, czy Ursus. W centrum natomiast za tą sumę raczej nie poszalejemy.

Podsumowując, za cenę domu pod Warszawą można kupić średnio trzypokojowe mieszkanie w jego granicach. Z tej perspektywy wizja domu z ogródkiem staje się bardziej realna i kusząca. Oczywiście zagorzałych zwolenników życia w mieście, nie przekonają argumenty dotyczące komfortu życia poza jego granicami, ale niezdecydowanych mogą skłonić do porzucenia miejskiego ścisku. Cisza i spokój, dojazd szybszy do centrum stolicy, niż z wielu jej dzielnic, własny ogród, większy metraż, bliskość przyrody, mniejsze problemy z posłaniem dziecka do przedszkola, czy opieką lekarską to tylko kilka z zalet domu pod miastem. Czy skuszą one rzesze Warszawiaków? – Dane GUS wskazują na to, że wielu z nich już podjęło decyzję o emigracji pod miasto, a najwięcej z nich osiedla się na południowy-zachód od stolicy. Na tych terenach w ciągu 20 lat liczba ludności ma wzrosnąć o 130 tys. os. – mówi Hubert Telecki z Wealth Solutions - Inwestycje Ziemskie.
Wealth Solutions