Na problemy z płynnością finansową. Na odroczone terminy płatności. Na działalność eksportową, dla zwiększenia konkurencyjności, a także podniesienia bezpieczczeństwa transakcji. Faktorzy podkreślają różne zastosowania i zalety tego finansowania. Usługi dodatkowe faktoringu w tym: wywiad gospodarczy wobec przyszłego partnera biznesowego, monitoring płatności i przejęcie ryzyka niewypłacalności klienta, to niektóre z nich.
 
Wyrównanie szans dla małych i średnich
Liczby przekonują. Zgodnie z danymi Polskiego Związku Faktoringu każdego roku dynamika wzrostu tej usługi jest dwucyfrowa. Faktoring jeszcze kilkanaście lat temu był usługą finansową zarezerwowaną raczej dla dużego klienta korporacyjnego osiągającego wielomilionowe obroty. Dziś za popularność faktoringu odpowiadają głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. To one napędzają obroty faktorów,  podobnie jak całą gospodarkę. Dlaczego małe firmy korzystają z faktoringu? Otóż wypłata gotówki przed terminem płatności pozwala nierzadko małym przedsiębiorcom zrealizować kolejne zamówienia i kontynuować działalność w okresie oczekiwania na zapłatę od klientów, którzy uzależniają kontynuowanie współpracy od uzyskania kredytu kupieckiego.
 
Zaliczka faktoringowa
Wielu przedsiębiorców nie ma szans na uzyskanie kredytu obrotowego czy inwestycyjnego, pozostali nie mogą sobie po prostu pozwolić na czekanie z założonymi rękami aż bank rozpatrzy wniosek i uruchomi wypłatę środków. W obliczu nadarzającej się okazji natychmiastowy dostęp do gotówki decyduje o możliwości zrealizowania zamówienia czy zawarcia transakcji. Temu właśnie służy zaliczka faktoringowa będąca kolejną zachętą stosowaną przez faktorów. Usługa dodatkowa dostępna dla wszystkich klientów korzystających z faktoringu w Pragma Faktoring oznacza możliwość szybkiego pozyskania dodatkowych środków w dowolnym momencie na dowolny cel.
Z naszych statystyk wynika, iż ponad 40 proc. klientów stale korzystających z usługi faktoringowej w ubiegłym roku wystąpiło okazyjnie do faktora o wypłatę dodatkowych środków w ramach zaliczki faktoringowej.
Wynika z tego, że przedsiębiorcy rzeczywiście doceniają elastyczność faktorów i są gotowi korzystać z dodatkowych usług w ramach jednej instytucji finansowej, jeżeli tylko oferowane narzędzia finansowania odpowiadają ich realnym potrzebom.
 

Grzegorz Pardela - Dyrektor Handlowy, Członek Zarządu Pragma Faktoring SA