Pytanie:
Który organ (starosta czy marszałek) jest właściwy do przyjęcia zgłoszenia instalacji radiokomunikacyjnej, której równoważna moc promieniowania izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W, emitującej pola elektromagnetyczne o częstotliwości od 30 kHz do 300 GHz? Wyżej wymieniona instalacja będzie świadczyła usługi telekomunikacyjne dla przedsiębiorstw i instytucji administracji państwowej w kraju z zakresu transmisji danych internetowych i głosu. Instalacja składa się z jednej anteny radiolinii pracującej w częstotliwościach 38 GHz.

Odpowiedź:

Organem właściwym do przyjęcia zgłoszenia wskazanej w pytaniu instalacji jest starosta, ponieważ jako przedsięwzięcie instalacja ta nie jest zaliczana do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.

Z art. 378 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) - dalej p.o.ś. - wynika, że jeżeli w wymienionych w nim sprawach nie są właściwe inne organy - wskazane w art. 378 ust. 2, ust. 2a oraz ust. 3 p.o.ś. - to organem właściwym jest starosta.

Listę przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko zawiera rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 z późn. zm.) – dalej r.p.z.o.ś. W r.p.z.o.ś. z instalacji radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych i radiolokacyjnych wyłącza się radiolinie (w § 3 ust. 1 pkt 8 i w § 2 ust. 1 pkt 7 r.p.z.o.ś.).

W § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz. U. Nr 130, poz. 880) - dalej r.i.e.w.z. wskazano, jakie obiekty wymagają zgłoszenia z uwagi na wytwarzanie pól elektromagnetycznych, a w § 2 ust. 3 r.i.e.w.z. zawarte są wyłączenia w tym zakresie. Regulacja ta nie wyłącza radiolinii z obowiązku zgłoszenia.