Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.



Pytanie:
Jak należałoby zdefiniować pobór wód do celów gospodarczych? Czy pobór wód do celów zaopatrzenia obiektu gastronomicznego z pokojami gościnnymi można traktować jak pobór do celów gospodarczych?

Odpowiedź:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod. nie zawiera definicji poboru wód do celów gospodarczych, natomiast odróżnia pobór wód na potrzeby własne od poboru na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.
Pobór wód, czyli ich używanie, jest korzystaniem z wód kwalifikowanym jako korzystanie powszechne, zwykłe lub szczególne (art. 31 ust. 3 pr. wod.). Artykuł 36 pr. wod. daje właścicielowi gruntu prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego, jednakże art. 36 ust. 2 pr. wod. zastrzega, że zwykłe korzystanie z wód służy do zaspokojenia potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego. Prowadzenie obiektu gastronomicznego z pokojami gościnnymi jest działalnością gospodarczą, a stosownie do art. 36 ust. 3 pr. wod. korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej zostało wyłączone ze zwykłego korzystania z wód. Pobór wód na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej jest zatem szczególnym korzystaniem z wód, o którym mowa w art. 37 pr. wod., wymagającym uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Jeżeli jednak pobór wód na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej nie przekracza 5 m3 na dobę, to w myśl art. 124 pkt 8 pr. wod. taki pobór wód nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Korzystający z wód powinien jednak mieć możliwość udokumentowania wielkości poboru, co oznacza, że taki pobór powinien być opomiarowany.


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.