Pytanie
Przed budynkiem biurowo-mieszkalnym rozpoczęła się duża inwestycja miejska w postaci przebudowy jednej z głównych ulic dzielnicy wraz z budową torowiska tramwajowego. Jeden z najemców pomieszczeń w tym budynku, zwrócił się do właściciela z zapytaniem czy w związku z tymi pracami, które utrudniają dojazd jemu i jego klientom (objazdy i zmiana organizacji ruchu), a także hałasowi towarzyszącemu pracom budowlanym może liczyć na zmniejszenie stawki czynszu.
Czy żądanie zmniejszenia miesięcznego zobowiązania jest w tej sytuacji uprawnione, skoro inwestycja była zapowiedziana kilka miesięcy wcześniej oraz prowadzona jest nie przez właściciela obiektu, ale firmę trzecią wyłonioną w przetargu organizowanym przez miasto?
Czy właściciele obiektu mogą się ubiegać o rekompensatę od firmy budowlanej wykonującej te prace (lub od inwestora - władz miasta) za spowodowane utrudnienia, nadmierny hałas oraz nadmierne oświetlenie w porze wieczornej (reflektory oświetlające plac budowy utrudniają pracę, sen przebywających w obiekcie osób), by ewentualnie pokryć roszczenia najemców?