Pytanie
Hala produkcyjna jest wyposażona w ogólną wentylację mechaniczną. W pomieszczeniu odbywają się m.in. procesy mechanicznej i termicznej obróbki aluminium, mogące być źródłem emisji zanieczyszczeń (np. pyłu) do pomieszczenia hali. Wymienione stanowiska pracy nie posiadają odrębnych odciągów. W przeszłości nie prowadzono pomiarów stężeń zanieczyszczeń na stanowiskach pracy. Ponadto na hali są eksploatowane inne instalacje (np. wytrawialnia, szlifiernia) wyposażone w odrębne odciągi wentylacji mechanicznej.
Czy, zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) - dalej p.o.ś., we wniosku o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza należy uwzględnić również ewentualną emisję z ogólnej wentylacji mechanicznej, czy jedynie z odciągów zlokalizowanych nad źródłami emisji?
W takiej sytuacji konieczne było by wykonanie pomiarów wielkości emisji na ok. 10 wyrzutniach wentylacji ogólnej.
Być może lepszym rozwiązaniem było by wykonanie pomiarów na stanowiskach pracy przy założeniu, że stężenie zanieczyszczeń w hali jest stałe i wyliczenie wielkości emisji na tej podstawie dla każdej z wyrzutni?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2012 r.
Moim zdaniem, we wniosku o wydanie pozwolenia na emisje gazów i pyłów do powietrza powinny zostać uwzględnione zarówno emitory odprowadzające substancje zanieczyszczające bezpośrednio od źródeł jak i ogólna wentylacją mechaniczną hali.
Chyba, że emitowane substancje z wentylacji miejscowej i ogólnej nie powtarzają się co do rodzaju i można wydzielić dla wentylacji hali odrębne instalacje wymagające zgłoszenia, wtedy możemy ich we wniosku o pozwolenie nie uwzględniać.
W opisanej sytuacji emisje z wentylacji ogólnej można określić w oparciu o badania stężeń substancji zanieczyszczających na stanowisku pracy i wydajność wentylacji. Takie rozwiązania są stosowane w praktyce, gdy nie ma możliwości określenia emisji w oparciu o wskaźniki a i pomiary bezpośrednie nie są z różnych względów uzasadnione. Należy jednak przeanalizować rozkład źródeł emisji na hali i obszar hali z jakiego odciągane jest powietrze przez poszczególne wentylatory, aby odpowiedni policzyć dla nich emisje.
Analizując opis instalacji zawarty w pytaniu można spodziewać się, że wentylacją mechaniczną hali występuje emisja do powietrza zanieczyszczeń przedostających się z hali, gdzie eksploatowana jest instalacja/instalacje.
W przypadku, gdy wiadomo że będą wymagać pozwolenia, to, że należy uwzględnić wszystkie emitory potwierdza m.in. art. 224 ust. 3 p.o.ś.
W celu określenia, czy instalacja/instalacje wymagają pozwolenia lub zgłoszenia konieczne jest przeanalizowanie dwóch rozporządzeń Ministra Środowiska:
  • z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz. U. Nr 130, poz. 880),
  • z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz. U. Nr 130, poz. 881).
Proponuje rozpocząć od oceny możliwych rodzajów (substancji) i wielkości emisji np. poprzez pomiary stężeń substancji na hali.
Marek Wojciech Gall