Pytanie
W marcu 2014 r. spółka podpisała umowę leasingu samochodu ciężarowego. Dla celów bilansowych leasing traktowany jest jako leasing finansowy a dla celów podatkowych jest to leasing operacyjny. Samochód został przez Spółkę zakwalifikowany jako ciężarowy zgodnie z art. 4a pkt 9a lit. f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z dowodu rejestracyjnego samochodu wynika rodzaj pojazdu: samochód ciężarowy; dopuszczalna ładowność: 760 kg, liczba miejsc: 5; dopuszczalna masa całkowita samochodu poniżej 3,5 tony. Wartość samochodu przekracza 20.000 euro. Spółka zawarła polisę ubezpieczenia OC/AC tego samochodu, polisa zawarta jest na rok i spółka dokonuje comiesięcznego systematycznego zaliczania ubezpieczenia w koszty podatkowe.
Czy w przypadku tego samochodu cała wartość ubezpieczenia stanowi koszt podatkowy?
Czy znajdzie tutaj zastosowanie ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Od 1 kwietnia 2014 r. uległa zmianie definicja samochodu osobowego w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
Czy ma to wpływ na kwalifikację samochodu dokonaną w momencie jego przyjęcia?
Czy zmiana definicji samochodu osobowego zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych ma wpływ na zaliczanie kosztów trwającej polisy ubezpieczeniowej do kosztów uzyskania przychodów po 1 kwietnia 2014 r.?