Pytanie
Czy w zezwoleniu na transport odpadów należy dokładnie wyszczególnić środki transportu, tj. podać markę, numer rejestracyjny pojazdu czy wystarczy wpisać, że transport odbywać się będzie przy użyciu np. samochodu ciężarowego, ciągnika, naczepy, itd.?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2012 r.
Przepis art. 28 ust. 4 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243), należy rozumieć jako wymóg podania rodzaju i typu pojazdu, podania jego wyposażenia (w niektórych przypadkach rolę takiej informacji może pełnić wskazanie marki i typu pojazdu), a nie konieczność wskazania zindywidualizowanego pojazdu poprzez podanie jego numeru rejestracyjnego. Wymóg podania tego rodzaju danych (numer rejestracyjny pojazdu, przyczepy lub naczepy) pojawia się tylko w odniesieniu do odpadów niebezpiecznych, w karcie przekazania odpadu, której wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. Nr 249, poz. 1673).
Należy pamiętać, że z reguły zezwolenie na transport jest wydawane na okres 10 lat. Wskazanie numeru rejestracyjnego pojazdu w zezwoleniu powodowałoby w przypadku nabycia nowych pojazdów lub zawarcia umowy umożliwiającej korzystanie z innego pojazdu (np. doraźne wynajęcie pojazdu w przypadku awarii dotychczasowego pojazdu) każdorazową zmianę decyzji i to zanim posiadacz odpadów zacząłby wykonywać transport z użyciem nowego pojazdu. Należy uznać, iż wymaganie takie byłoby zbyt uciążliwe i nieuzasadnione rzeczową potrzebą. Wystarczające z punktu wymagań ochrony środowiska, życia i zdrowia ludzi jest wskazanie wymagań, jakie pojazd musi spełniać, aby zapewnić właściwy transport odpadów. Oczywiście pojazdy używane do transportu odpadów muszą spełniać również wymagania wynikające z przepisów odrębnych (prawo o ruchu drogowym, transport towarów niebezpiecznych).
Maria Duczmal