Pytanie
Pracodawca zamierza zawrzeć porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie dobrowolnych zachęt dla pracowników posiadających uprawnienia do świadczenia przedemerytalnego i pozostałych osób.
Fragment porozumienia:
1. Pracownikom posiadającym uprawnienia do ubiegania się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego na dzień 31 grudnia 2008 r., którzy złożą pisemny wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z przyczyn niedotyczących pracowników i z którymi zakład pracy rozwiąże umowę o pracę na podstawie art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników będzie przysługiwała odprawa w wysokości X - wyższa niż wynika z ustawy"
Warunkiem skorzystania z wyżej wymienionego programu dobrowolnych odejść oraz zachęt finansowych oprócz złożenia stosownych wniosków o zwolnienie i odejście w określonych terminach jest również uzyskanie każdorazowo zgody pracodawcy na odejście.
Pracodawca zatrudnia 2400 pracowników.
Czy w wypadku, gdy do zwolnienia za porozumieniem stron zgłosi się 50 osób w danym miesiącu pracodawca będzie musiał zastosować "tryb zwolnień grupowych"? W jaki sposób uniknąć trybu zwolnień grupowych i zwolnić więcej niż 30 osób w danym miesiącu?
Jakie mogą spotkać konsekwencje pracodawcę w wypadku niezastosowania trybu zwolnień grupowych?