Pytanie
Do starosty wpłynęło pismo spółki wodnej informujące o braku możliwości przeprowadzenia przez ww. spółkę konserwacji rowu melioracji wodnej szczegółowej, który jest znacznie zamulony i zarośnięty roślinnością, oraz wnoszące o podjecie działań wynikających z kompetencji przypisanych staroście przez art. 77 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. Niniejszy rów stanowi geodezyjnie wydzieloną działkę (własność Skarbu Państwa) sąsiadującą z obu stron z gruntami rolnika, który od lat nie wyraża zgody na wejście na jego grunt w celu wykonania konserwacji ok. 1500 m rowu. Rów jest objęty działalnością spółki wodnej, a ww. rolnik najprawdopodobniej jest jej członkiem, jednakże nie wnosi składek członkowskich.
Czy w niniejszej sytuacji decyzja ustalająca szczegółowe zakresy i terminy wykonywania obowiązku utrzymywania rowu melioracji wodnej szczegółowej na problemowym odcinku powinna zostać wydana na spółkę wodną czy na zainteresowanego właściciela gruntu – rolnika uniemożliwiającego konserwację?
Czy w przypadku wydania decyzji na spółkę wodną rolnik, którego grunty sąsiadują z rowem, będzie zobowiązany do wpuszczenia spółki na swój grunt w celu umożliwienia wykonania decyzji?
Jakie konsekwencje grożą rolnikowi w przypadku odmowy?