Pytanie:
Czy starosta może wydać pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie wód opadowych z dachu i wód drenarskich do rowu przydrożnego? Chodzi mi o rów przydrożny i związane z tym zapisy ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 460) - dalej u.d.p. (zwłaszcza art. 39 u.d.p.).

Czy starosta może wydać pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie wód opadowych z dachu i wód drenarskich do rowu przydrożnego, jeżeli do operatu wodnoprawnego jest załączona decyzja zarządcy drogi, zezwalająca na zlokalizowanie w pasie drogowym wylotów tych wód z terenu prywatnej posesji - w oparciu o art. 39 ust. 3 u.d.p.?

Odpowiedź:
W przedmiotowej sprawie kluczowy jest fakt, iż rów stanowi element wyposażenia technicznego drogi powiatowej, który przede wszystkim ma zapewnić sprawne odwodnienie tego obiektu budowlanego w myśl § 101 ust. 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430, z późn. zm.).

W omawianej sprawie ma zastosowanie art. 125 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 469) w powiązaniu z art. 39 ust. 1 pkt 9 u.d.p. Rów przydrożny zapewne został zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby następowało niezawodne odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z powierzchni drogi, czyli ma zapewniać stateczność konstrukcji tego obiektu budowlanego. Tymczasem odprowadzanie dodatkowej ilości wody do ww. rowu, w pewnych okolicznościach, mogłoby doprowadzić do przeciążenia hydraulicznego odbiornika, a tym samym utrudniać właściwą eksploatację i utrzymanie drogi, a nawet stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Proszę zwrócić uwagę na to, że art. 39 ust. 3 u.d.p. dopuszcza warunkowe odstępstwo od zakazu określonego w art. 39 ust. 1 pkt 1 u.d.p., a nie od tego wskazanego w art. 39 ust. 1 pkt 9 u.d.p. Dlatego też mam wątpliwości, czy decyzję zarządcy drogi, zezwalającą na zlokalizowanie w pasie drogowym wylotów z terenu prywatnej posesji, można uznać za tożsamą z dopuszczeniem samej czynności polegającej na wprowadzaniu wód opadowych z dachu i wód drenarskich do rowu przydrożnego.