Czy produkt chemiczny powstający w fabryce z zakupionych innych produktów, posiadających karty charakterystyki, musi mieć stworzoną nową kartę do powstałej mieszaniny?

W zakładzie pracy z poszczególnych preparatów powstaje klej. Czy obowiązkiem tego zakładu jest stworzenie karty charakterystyki dla kleju, czy wystarczy, jeśli w miejscu ich używania i magazynowania będziemy mieli karty charakterystyki poszczególnych jego składników? Klej nie jest sprzedawanym produktem. Jest używany w procesie powstawania produktu końcowego.
Zakład powinien opracować kartę charakterystyki dla wytworzonej mieszaniny – kleju używanego w procesie produkcji, z uwagi na potencjalne niebezpieczeństwa, na które mogą być narażeni pracownicy. Chodzi tu o czynniki, których oddziaływanie na pracownika prowadzi lub może prowadzić do powstania choroby zawodowej lub innego schorzenia związanego z wykonywaną pracą.
Można odstąpić od opracowania karty charakterystyki, jeśli wyprodukowanie mieszaniny nie pociąga za sobą obowiązku jej klasyfikowania ze względu na zagrożenie zdrowia lub środowiska, a także gdy normatywy higieniczne dla danej mieszaniny nie zostaną przekroczone (dopuszczalne stężenia i natężenia narażenia zawodowego w odniesieniu do czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w miejscu pracy). Dotyczy to NDS (najwyższego dopuszczalnego stężenia, NDSCh- najwyższych dopuszczalnych stężeń chwilowych, NDSP-najwyższego stężenia pułapowego). Wartości te określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 217, poz. 1833 z późn. zm.). Jeśli nie zachodzi obowiązek sklasyfikowania mieszaniny ze względu na przekroczenia standardów higienicznych, wystarczy posiadanie poszczególnych kart charakterystyki dla substancji używanych do wytworzenia mieszaniny.



Alicja Brzezińska