Pytanie
Czy podatnik zwolniony przedmiotowo lub podmiotowo z VAT (NZOZ, firma ubezpieczeniowa) musi zarejestrować się jako podatnik VAT i odprowadzić VAT od sprzedaży używanego samochodu osobowego?
Z Państwa dwóch odpowiedzi i paru interpretacji izb skarbowych wynika, że ponieważ samochód ten jest towarem akcyzowym, to jego dostawa przez podatnika zwolnionego podmiotowo nie może korzystać ze zwolnienia.
Jak będzie to wyglądało, jeżeli podatnik niezgłoszony jako podatnik VAT, wykonuje w większości sprzedaż zwolnioną, a sprzedaż opodatkowana wynosi ok. 70.000 zł?
Jak będzie to wyglądało w przypadku wykonywania tylko czynności zwolnionych?
Z Waszych odpowiedzi wynika, że sprzedając samochód osobowy używany ponad 6 miesięcy, nie trzeba rejestrować się jako podatnik VAT. Interpretacje izb skarbowych budzą według mnie wiele wątpliwości. Podatnik VAT czynny, sprzedając używany samochód osobowy stosuje stawkę zwolnioną na podstawie art. 43 u.p.t.u. i ewentualnie dokonuje korekty podatku naliczonego (w przypadku użytkowania go krócej jak 5 lat).
Dlaczego więc podatnik zwolniony podmiotowo, sprzedając samochód osobowy używany, musi zarejestrować się jako podatnik VAT czynny i na fakturze wykazać całą kwotę podatku należnego, mimo iż przy zakupie nie odliczył VAT?