Pytanie
Jesteśmy firmą budowlaną posiadającą oddział w Niemczech. Oddział ten leasinguje samochody (leasing operacyjny) od firmy niemieckiej. VAT naliczony od tej usługi odliczamy w deklaracji niemieckiej. Bardzo często samochody te obsługują budowy znajdujące się w Polsce. Otrzymujemy wtedy za paliwo faktury z polskim VAT. Są to samochody mające 1 rząd siedzeń i oddzielone od części do przewozu ładunków ścianą tzw. VANy, ładowność powyżej 500 kg, dopuszczalna masa całkowita poniżej 3,5 tony. Samochody te mają niemieckie dowody rejestracyjne i niemiecką kartę pojazdu.
Czy te dokumenty są wystarczające aby odliczaćw polskiej deklaracji VAT-7100% VAT od kupowanego do nich paliwa i eksploatacji?
Z dokumentów tych wynikają takie dane jak ładowność, ilość miejsc siedzeń, dopuszczalna masa całkowita. Samochody te nie mają polskich badań technicznych przeprowadzonych przez polskie okręgowe stacje kontroli pojazdów ani zaświadczeń wydanych przez te stacje tym bardziej nie mają wpisów w Dowodach rejestracyjnych VAT-1.