Pytanie
Firma zajmuje się produkcją opakowań drewnianych. Na terenie zakładu znajduje się szlifiernia i lakiernia. Firma zakupiła destylarkę do rozpuszczalników w celu ograniczenia ilości wytwarzanego odpadu o kodzie 07 07 03 - rozpuszczalniki chlorowcoorganiczne, roztwory z przemywania i ciecze macierzyste z procesów lakierniczych. Zasada działania tego urządzenia polega na podgrzaniu rozpuszczalnika w celu osiągnięcia temperatury wrzenia zabrudzonego rozcieńczalnika. Zanieczyszczenia takie jak pigmenty i lakiery osadzają się na dnie kotła, skąd są usuwane do specjalnych worków foliowych (odpornych na rozpuszczalniki i wysoką temperaturę). Skroplony i schłodzony destylat zbiera się w pojemniku i jest natychmiast gotowy do ponownego zastosowania. Urządzenie nie generuje emisji zanieczyszczeń do powietrza. Destylarka rozpuszczalnika przyczyniła się do odzysku około do 95% zawartości rozpuszczalnika. W praktyce wynika, że około 5-20% zawartości zużytego rozpuszczalnika to zanieczyszczenia - pozostała część to pełnowartościowy rozpuszczalnik, który skroplony i schłodzony gotowy jest do ponownego zastosowania.
Czy destylarka do rozpuszczalnika powinna zostać ujęta jako urządzenie lub instalacja, z której generowane są odpady do pozwolenia na wytwarzanie odpadów?
Czy odpad z destylacji rozpuszczalników może zostać zakwalifikowany pod kodem 07 07 03?
Czy sam proces destylacji rozpuszczalnika powinien być zakwalifikowany jako proces polegający na przetwarzaniu odpadów?
Czy jest to proces pomocniczy, który nie powinien zostać zgłoszony w pozwoleniach na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów?