Pytanie:
Czy odprowadzanie do ziemi - rowu przydrożnego - wód popłucznych z próbnego pompowania przy wykonaniu otworu hydrogeologicznego w celu wykonania ujęcia wody podziemnej jest szczególnym korzystaniem z wód, na które należałoby wymagać pozwolenia wodnoprawnego?
Czy ma to znaczenie, że wprowadzanie tych wód popłucznych do ziemi będzie dobywało się tylko raz?

Odpowiedź:
Z uwagi na użyte w pytaniu sformułowanie: "odprowadzanie wód popłucznych" pojawia się wątpliwość związana z technologią wykonania otworu hydrogeologicznego. Pragnę wyjaśnić, iż termin "wody popłuczne" zarezerwowany jest dla ścieków powstających w wyniku płukania filtrów, odżelaziaczy czy odmanganiaczy zlokalizowanych i funkcjonujących na stacjach uzdatniania wody, nie określa się w ten sposób wody pochodzącej z próbnych pompowań.

 

Może autor pytania miał na myśli zużytą płuczkę wiertniczą, czyli odpad o kodzie 01 05 04, w myśl rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów? Jeżeli tak, to takie odpady należy utylizować lub odzyskiwać w sposób zgodny z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
Jeżeli natomiast nie jest to odpad, lecz woda odprowadzana z otworu hydrogeologicznego z próbnego pompowania, to - zgodnie z art. 124 pkt 9 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., pozwolenie wodnoprawne nie jest wymagane. Przepis art. 8 ust. 1 pr. wod. stanowi, iż nie stosuje się tej ustawy w odniesieniu do poszukiwania i rozpoznawania wód podziemnych w zakresie uregulowanym w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze.
Kwestie odprowadzania wód z próbnego pompowania powinny zatem zostać omówione w projekcie robót geologicznych, który składa się z części opisowej i graficznej. Dokument ten musi zostać sporządzony zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót, których wykonywanie wymaga uzyskania koncesji. Generalnie, w związku z próbnym pompowaniem należałoby omówić w nim m.in. czas trwania ww. pompowania, opisać urządzenie, za pomocą którego będzie wykonywane (np. jego wydajność), scharakteryzować krótko poszczególne etapy próbnego pompowania, wskazać sposób i miejsce odprowadzania wody.

[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2018 r.]