Pytanie
Stowarzyszenie prowadzi dom studencki (akademik). Mieszkańcy płacą czynsz, za co mają zapewnione mieszkanie oraz posiłki, a także dostęp do powierzchni wspólnych (salon, czytelnia, pracownia komputerowa). Stowarzyszenie jest podatnikiem VAT (choć najchętniej by nim nie było), ponieważ obrót w ciągu roku przekracza 150 000 zł. W związku z tym, stowarzyszenie odlicza VAT od zakupów energii elektrycznej służącej do oświetlenia budynku, wody, gazu itd. W budynku wykorzystywanym jako akademik odbywają się też zajęcia dla studentów, którzy nie są mieszkańcami. Mogą oni korzystać z czytelni czy pracowni komputerowej; organizowane są również dla nich wykłady otwarte i spotkania tematyczne. Za korzystanie z czytelni czy udział w wykładach nie są pobierane opłaty.
Czy nieodpłatny udział w zajęciach jest świadczeniem usług w rozumieniu przepisów VAT (wszak wykorzystujemy towary - prąd, wodę, gaz itd., od których odliczyliśmy VAT)?
Czy należy je opodatkować?
Jak ustalić wartość takiego nieodpłatnego świadczenia w naszym konkretnym przypadku?
Czy mam ustalić, ile prądu czy gazu zużywamy np. w ciągu 1h na 1 m2 w danym okresie (jakim - miesiąc, kwartał?) i przemnożyć przez czas trwania zajęć nieodpłatnych i powierzchnie wykorzystywaną w tym czasie?
Tak bym interpretował art. 29a ust. 5 u.p.t.u., chociaż wydaje mi się to absurdalne.
Gdzie szukać wskazówek, jak ustalić podstawę opodatkowania?
W jaki sposób ją udokumentować, tj. jakim dokumentem posłużyć się, aby podstawę i podatek ująć w rejestrze VAT (art. 109 ust. 3 u.p.t.u.)?