W kwietniu 2006 r. została wydana decyzja środowiskowa pn.: "uruchomienie galwanizerni -linii cynkowania demontowanych części wyposażenia sklepów wraz z malarnią proszkową, przewidzianego do realizacji...
Firma zamierza rozszerzyć zakres produkcji o malowanie proszkowe regałów sklepowych i innych części do wyposażenia sklepów. W tym celu zamierza zakupić i zainstalować w budynku nowej ślusarni urządzenia do malowania proszkowego składającego się z kabiny malarskiej i pieca do wygrzewania detali po malowaniu. W procesie malowania proszkowego nie przewiduje się stosowania rozpuszczalników organicznych.
Czy na rozszerzenie zakresu produkcji o malowanie proszkowe wymagana jest decyzja środowiskowa?
Planowane przedsięwzięcie, polegające na malowaniu proszkowym (bez użycia rozpuszczalników organicznych), jako takie nie należy do kategorii przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573). Dlatego też zasadniczo jego realizacja nie powinna wymagać decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Przedmiotowe przedsięwzięcie jest jednak realizowane na terenie zakładu kwalifikowanego jako przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko. Może więc ono podlegać ocenie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a tym samym wymagać decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w przypadku, gdy jego realizacja spowoduje wzrost emisji z tego zakładu o nie mniej niż 20% lub wzrost zużycia surowców (w tym wody), materiałów, paliw, energii, o nie mniej niż 20% (§ 2 ust. 2, § 3 ust. 2 ww. rozporządzenia).